Drzewicz

Fojutowo


wiecej

Galeria wideo


wiecej

Miejscowości leżące na terenie Borów Tucholskich

Poniżej prezentujemy godne odwiedzin miejscowości należące do Borów Tucholskich.

Tuchola, miasto w północno-zachodniej części województwa kujawsko – pomorskiego na pd.-zach. skraju Borów Tucholskich, nad rz. Kicz (pr. dopływ Brdy) to ponad 14 tys. miasto jest jednym najstarszym na Pomorzu. Około 980 roku, najprawdopodobniej z polecenia Mieszka I na terenie Tucholi powstało pierwsze siedlisko. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z 1287 roku, kiedy to arcybiskup gnieźnieński dokonał konsekracji miejscowego kościoła. Krzyżacy wybudowali tutaj ceglany zamek, a w 1346 roku Wielki Mistrz Henryk Dusemer nadał Tucholi prawa miejskie.
Obecnie Tuchola spełnia rolę ośrodka usługowego dla rolnictwa i obsługi ruchu turystycznego; przemysł drzewny, materiałów budowlanych, węzeł kolejowy i drogowy; turystyczna baza noclegowa; Muzeum Borów Tucholskich; zachowane tradycje haftu kaszubskiego i borowiackiego.

Warto zobaczyć:
Kościół poewangelicki pw. św. Jakuba Apostoła z 1837-38
pozostałości zamku krzyżackiego z XIV wieku
cmentarz jeńców wojennych z wojny polsko-bolszewickiej z 1920-21
kapliczka z połowy XIX wieku
dom młynarza z XIX/XX wieku

Cekcyn to mała miejscowość turystyczna. Pierwsze pisane informacje o Cekcynie pochodzą z 1301 roku, kiedy Wacław II król czeski podarował wieś Piotrowi Święcy. W Cekcynie można uwolnić się od zgiełku miast i odpocząć na łonie natury. Wieś jest położona  otulinie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Wysokie zalesienie okolic Cekcyna doskonale sprzyja grzybiarzom gdyż w lasach znajduję się bardzo dużo grzybów oraz runa leśnego. Jest to idealne miejsce na rodzinne wycieczki rowerowe lub piesze. W okolicy znajduję się ok 20 jezior z czego największą atrakcją jest Jezioro Wielkie Cekcyńskie z wydzielonym strzeżonym kąpieliskiem. Nagromadzenie tylu jezior doskonale sprzyja wędkarzom a także zwolennikom sportów wodnych. Niedaleko od Cekcyna znajduje się ośrodek jeździecki “Qń”, który proponuje naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, a dla zaawansowanych przejażdżki po lesie. W Cekcynie znajduję się cenny zabytek przyrody – Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego. Ponadto w rezerwacie krajobrazowym Dolina Rzeki Brdy jest możliwy spływ kajakowy tą piękną rzeką.

Warto zobaczyć:
Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego
Neogotycki kościół z lat 1869-1870

Kęsowo to mała wieś w województwie kujawsko – pomorskim położona na obrzeżach Borów Tucholskich. Wśród okolicznych lasów, które są bogate w różne gatunki zwierząt i roślin, kryją się krystalicznie czyste małe jeziora. Jest to doskonałe miejsce dla wędkarzy, gdyż każde jezioro skrywa niezliczoną ilość ryb. Jednakże wszystkich mile zaskoczy idealna czystość powietrza z powodu braku wielkich przetwórni przemysłowych. Okolica ta ma bardzo zróżnicowany krajobraz oraz cechuje się urozmaiconym terenem, stąd też każdy nacieszy oczy niesamowitym widokiem. Te wszystkie walory sprawiają że to odpowiednie miejsce aby wypocząć i nabrać sił na kolejne lata życia.

Warto zobaczyć:
Dwór z połowy XIX wieku

Lubiewo to duża wieś w województwie kujawsko – pomorskim położona na wschodnim obrzeżu Borów Tucholskich. Wieś jest położona na wzniesieniu i jest otoczona lasami. Liczne jeziora jakie kryją okoliczne lasy to istny raj dla wędkarzy. W czystych wodach kryje się mnóstwo różnych gatunków ryb. Wieś ma bardzo ciekawą budowę architektoniczną, gdyż zachowała swój dawny równoległy układ ulic. Niewątpliwie dużym urokiem wsi jest nagromadzenie zabytkowych budynków z czerwonej cegły, która pochodziła z miejscowej nie istniejącej już dziś cegielni. Wielkim walorem turystycznym wsi jest niewątpliwie bliskość lasów oraz przepływająca niedaleko rzeka Brda, która należy do najpiękniejszych rzek na Pomorzu Gdańskim. Zalew Koronowski, liczne jeziora oraz czyste powietrze sprzyjają zdrowemu wypoczynkowi na łonie natury.

Warto zobaczyć:
XIX wieczny kościół

Śliwice to duża wieś w województwie kujawsko – pomorskim położona na obszarze Borów Tucholskich. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w XII wieku. Okolice Śliwic są pełne lasów oraz ukrytych w nich jezior i meandrujących rzek. To idealne miejsce aby przy zdrowym i czystym powietrzu zregenerować własne siły witalne. Śliwice oferują mnóstwo ośrodków wczasowych dzięki którym pobyt w tej malowniczej okolicy stanie się jeszcze bardziej komfortowy.

Warto zobaczyć:
Grota Najświętszej Marii Panny z Lourdes
Kościół parafialny p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1830 roku

Chojnice to miasto położone w województwie pomorskim. Z roku 1275 pochodzi pierwsza wzmianka źródłowa o mieście. W roku 1309 miasto dostało się pod panowanie Krzyżaków i podlegało komturstwu człuchowskiemu. To Krzyzacy, wykorzystując naturalne położenie miasta otoczonego dwoma jeziorami (Zakonnym i Zielonym), nadali mu charakter obronny, budując system fortyfikacji, wałów oraz podwójnych fos. Powstały wiec 3 bramy wjazdowe do miasta (Człuchowska, Młyńska i Gdańska) oraz 24 baszty, które wzmacniały mury obronne. Z tego czasu pochodzi przydomek Chojnic “Brama Pomorza”. Miasto stanowiło silne ogniwo obronne w militarnym systemie krzyzackim. Krzyżacy rozpoczęli tworzenie w Chojnicach pierwszej zabudowy miejskiej.
Dzisiejsze, ponad 40-tysięczne Chojnice, to największe miasto w Borach Tucholskich, siedziba władz powiatowych, silny ośrodek gospodarczy, handlowy i kulturalny południowej części województwa pomorskiego. W Chojnicach warto zwiedzić: kościół parafialny pod wezwaniem ścięcia św. Jana Chrzciciela (obecnie ma godność bazyliki mniejszej), kościół pojezuicki pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, kolegium pojezuickie, budynek auli, mury miejskie, Bramę Człuchowską, Basztę Wronia, Basztę Więzienną, Basztę “Kurza Stopa”, Basztę “Dom Szewski”, spichlerze, ratusz.

Warto zobaczyć:
Bazylika Mniejsza p.w. ścięcia św. Jana Chrzciciela XIV wieku, styl gotycki.
Muzeum Historyczno- Etnograficzne – zbiory etnograficzne, historyczne, archeologiczne oraz sztuki współczesnej.
Ciąg murów obronnych wraz z bramą “Człuchowską” i basztami: “Kurzą Stopą”, “Szewską”, “Wronią” relikt średniowiecznych fortyfikacji miejskich.
Ratusz Neogotycki z 1902 roku.

Czersk jest to miasto w powiecie chojnickim, w południowej części województwa pomorskiego; położone nad Czerską Strugą. Jako wieś w XIII w. Czersk należał do ziemstwa zaborskiego, potem kasztelanii w Raciążu. Od 1309 r. do II pokoju toruńskiego w obrębie komturstwa tucholskiego; do 1382r. na prawie polskim, następnie chełmińskim. Od XVII wieku siedziba dóbr tzw. Ekonomii Czerskiej. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich, w następstwie I rozbioru włączony do Prus. W okresie zaborów teren działania szeregu organizacji polskich. W 1906 r. wielomiesięczny strajk dzieci polskich. Czersk prawa miejskie uzyskuje 1 lipca 1926 r. w rejonie miasta walczyła w ramach armii “Pomorze” Grupa Operacyjna “Czersk” dowodzona przez gen. bryg. Stanisława Grzmot- Skotnickiego. W latach 1939-45 teren eksterminacyjnej działalności okupanta i silnego ruchu oporu (TOW “Gryf Pomorski”). Groby 184 Polaków, ofiar zbrodni hitlerowskich znajdują się na cmentarzu ofiar terroru przy ul. Dworcowej. Czersk jest punktem etapowym dla wycieczek organizowanych w Bory Tucholskie. W neogotyckim, trójnawowym halowym kościele z lat 1910-13 zbudowano wg projektu Oskara Hossfelda wybitny manierystyczny ołtarz św. Krzyża z 1766 r. z dawnego klasztoru cysterskiego w Pelplinie z obrazami Hermana Hana z 1611 r. (z monumentalną kompozycją św. Trójcy w środkowym polu).
Czersk to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Mnogość lasów, jezior i rzek sprawia, że Czersk i jego okolice to bardzo atrakcyjny teren pod względem turystycznym. Przez teren gminy Czersk przepływają rzeki: Czerska Struga i Niechwaszcz oraz większe rzeki takie jak Brda i Wda oraz Wielki Kanał Brdy i Kanał Wdy. Na terenie Gminy Czersk znajduje się również kilka jezior, z których największym jest Jezioro Ostrowite.  Miejscowa ludność należy do trzech grup etnicznych Borowiaków, Kaszubów i Kociewiaków. Gminę zamieszkuje ponad 21.000 osób, z czego ok. 9.700 to mieszkańcy Czerska.

Warto zobaczyć:
Neogotycki kościół z początku XX wieku, w środku piękny ołtarz główny ( z początku. XVII w.) przeniesiony z kaplicy w Pelplinie.
Plebania przy kościele zbudowana w 1828 z cegły, z cechami klasycystycznymi. Budynek parterowy, wolno stojący, na planie prostokąta. Na osi budynku, od frontu niewielka sień. Dach dwuspadowy z tzw. powieką, kryty dachówką
Modernistyczny ratusz z ok. 1926 z cechami neogotyckimi, z wykuszem, zwieńczony szczytem.

Brusy – jest to miasto położone na trasie Chojnice-Kościerzyna, po raz pierwszy nazwa pojawiła się w dokumentach w roku 1324, najprawdopodobniej już wcześniej były centralnym grodem ziemi zaborskiej. Po wykupieniu przez Krzyżaków pobliskich Kosobud i przeniesieniu tam na 400 lat siedziby administratora ziemi zaborskiej, Brusy stały się miejscowością podlegającą Kosobudom; pomimo tego były nadal największym ośrodkiem handlowym na Zaborach. Na druga połowę XIX wieku przypada dynamiczny rozwój wsi związany z wybudowaniem drogi Kościerzyna – Chojnice, a później kolei łączącej te miejscowości. Centrum miasta (prawa miejskie od 1988 roku) z secesyjnymi budynkami i dużym murowanym kościołem pochodzi z tego okresu.

Warto zobaczyć:
Kościół pw. Wszystkich Świętych

Wdzydze Tucholskie wieś kaszubska położona w województwie pomorskim. Położone nad jeziorem Wdzydze na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wyjątkowo urokliwie położone Wdzydz Tucholskich do dziś zachowały charakter małej sennej osady, w której można się zaszyć i zapomnieć o całym świecie. We Wdzydzach Tucholskich jest niewielki sklep, mały pensjonat Kaszub i kilka kwater prywatnych. Jest to więc idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku miasta i tłoku ludzi.

Wiele to mała wieś kaszubska położona w województwie pomorskim na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Wielewskim. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1352 roku. Wiele to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Pomorzu Gdańskim. W okolicy znajdują się dwa jeziora: Wielewskie i Ciepłe, które są doskonały miejscem na wypoczynek w upalne dni. Na wzgórzach otaczających jezioro Wielewskie jest położona Kalwaria Wielewska założona w latach 1915 – 1927. W okolic znajdują się ośrodki wypoczynkowe, które oferują gościom spokojny i komfortowy pobyt. Co roku latem Wiele są jedną ze scen Międzynarodowego Festiwalu Folkloru oraz goszczą uczestników festiwalu z wielu odległych państw.

Warto obejrzeć:
Kalwarie Wielewską
neobarokowy kościół z 1904 roku
Muzeum Ziemi Zaborskiej

Charzykowy, wieś w północno-zachodniej części województwa pomorskiego, na Pojezierzu Krajeńskim, nad Jeziorem Charzykowskim, położone jest w odległości ok. 6 km od Chojnic. Olbrzymie Jezioro Charzykowskie ( 1367 ha, głęb. do 30, 5 m ) stwarza wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a plaże wzdłuż wschodniego brzegu jeziora nadają się znakomicie do “kąpieli słonecznych”. Po raz pierwszy wieś tą pod nazwa Mueskendorf odnotowują krzyżackie dokumenty. Przez długie wieki nic się nie działo w tej królewskiej wsi. W roku 1922 z inicjatywy Ottona Weilandta powstał tu pierwszy w Polsce klub żeglarski, który błyskawicznie rozsławił Charzykowy. Po wojnie powstało tutaj wiele ośrodków wczasowych i całe osiedle domów letniskowych i jednorodzinnych.

Funka położona jest na granicy Borów Tucholskich i Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajduje się wiele rezerwatów przyrody. Funka jest otoczona przez wspaniałe lasy pełne dzikiej zwierzyny, runa leśnego, czyste wody Jeziora Charzykowskiego pełne różnego rodzaju ryb. Wszystkie te zalety sprawiają, że Funka jest miejscem wyjątkowym do odpoczynku na łonie przyrody. W Funce znajduje się zbudowany w 1936 r. na gruntach darowanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Moscickiego, Harcerski Ośrodek Wodny – w chwili obecnej jest to Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Warto zobaczyć:
Harcerski Ośrodek Edukacji Ekologicznej i ścieżki dydaktyczne.


©2012 przez Bory-Tucholskie.info.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.